15 Temmuz hain darbe girişiminin ve Türk Milletinin zaferiyle sonuçlanan destanın 1. yıldönümü sebebiyle 15-16 Temmuz 2017 tarihlerinde Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanında demokrasi nöbetleri gerçekleştirildi.
 
15 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat: 21.00’da Özgürlük ve Demokrasi Meydanından başlayan 15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Milli Birlik yürüyüşüne katılan Kırklareli Halkı belirlenen güzergah boyunca yürüyerek tekrar Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’na geldi.
 
Mehter takımının gösterisiyle başlayan program, canlı yayınla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının dinlenilmesiyle devam etti. Programda, şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar yapıldı.
 
Valimiz Sayın Orhan Çiftçi, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 15 Temmuz hain darbe girişimi ile bin yılın en büyük ihanetine maruz kaldığını söyledi. Türkiye'deki asker kıyafeti giymiş teröristlerin vatandaşların üzerine kalleşçe saldırdıklarını anlatan Çiftçi, bu milletin bombalarla, tanklarla, tüfeklerle ve uçaklarla korkutulamayacağını vurguladı.
 
Milletin imanının, yüreğinin, yumruğunun, vatan sevgisinin, bayrak sevgisinin, demokrasi sevgisinin ve milletin iradesinin toptan tüfekten daha güçlü olduğunu dile getiren Çiftçi, ''80 milyonun kahramanı şehit Ömer Halisdemir'i hesap edemediler. 249 şehidimizi, 2 bin 193 gazimizi hesap edemediler. Meydanlara inen bu aziz milleti, hesap edemediler. Halkın gücünün tankın gücünden üstün olduğunu hesap edemediler.
 
Sonuç olarak, bu millet darbeci bozuntularına dersini verdi, namusunu, vatanını, bayrağını, cumhuriyetini, milli iradeyi çiğnetmedi ve bu aziz millet vatanını dış güçlere ve onların maşalarına teslim etmedi. Emperyalist güçlerin ve maşa olarak kullanılan FETÖ terör örgütünün ülkemizi işgal projesine, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da olduğu gibi bu büyük millet tarafından izin verilmemiştir'' diye konuştu.
 
Demokrasi nöbetleri 16 Temmuz 2017 Pazar gecesi de sela okunmasıyla başlayarak 24:00 a kadar devam etti.
 
       İl Özel İdaresi olarak bu Vatan ve bu Bayrak uğruna şehit olmuş tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Gazilerimize de acil şifalar diliyor ve onlara millet olarak minnettarlığımızı sunuyoruz.  15 Temmuzu asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.
 
 
İSAY2 Galeri